Obozowicz podczas Long Range Patrol

Jak spakować się na obóz ASG?

Przygotowanie wyposażenia na obóz airsoftowy może przynieść kilka kłopotów. Warto chwilę się zastanowić w jakich warunkach przeprowadzany jest nasz obóz ASG i na czym on polega. Zdecydowana większość zajęć przeprowadzana jest na zewnątrz, podczas dwóch tygodni pogoda może być różna – lepiej nie pozbawiać się szans na dobrą zabawę. Norwegowie mawiają, że nie ma złej pogody – są tylko źle dobrane ubrania. Według nas, najlepiej przygotowywać się tak, by zakupiony sprzęt był użyteczny również w innych warunkach niż kolonia militarna np. podczas pieszych wędrówek, biwakach i innych aktywnościach terenowych. Spróbujemy przedstawić tu dość optymalny i rozwiązujący większość potencjalnych problemów zestaw wyposażenia.

Po pierwsze: spróbujemy  usystematyzować wyposażenie od najbardziej obowiązkowych i priorytetowych zgodnie z naszymi wymaganiami, do tych poprawiających komfort w warunkach terenowych, lecz nieobowiązkowych. Gdzieniegdzie zasugerujemy gdzie i jaki sprzęt zakupić. 

Wyposażenie obowiązkowe

Absolutnie niezbędnymi elementami wyposażenia, podczas naszych obozów ASG, są:

  • sprawdzone buty terenowe (oddychające, wodoodporne, rozchodzone, w stonowanych kolorach); 
  • atestowane okulary ochronne do ASG (okulary zostaną sprawdzone); 
  • kurtka, poncho lub kombinezon przeciwdeszczowy w kolorach maskujących; 
  • rękawiczki taktyczne; 
  • preparat na komary i kleszcze; 
  • śpiwór; 
  • plecak w stonowanych kolorach o pojemności 15-30 litrów; 
  • legitymację lub inny dokument tożsamości; 
  • zestaw do higieny osobistej i ręcznik. 

Buty – najlepiej gdyby wybrane buty terenowe były przetestowane przy ciepłej oraz deszczowej pogodzie przed wyjazdem. Często zdarza się, że nawet najlepszej jakości buty mogą obcierać, jeśli są źle dopasowane lub nierozchodzone. Zdecydowana większość kontuzji na obozie to otarcia spowodowane nieodpowiednim obuwiem. Utrudniają one potem udział w zajęciach i obniżają komfort pobytu. Aktualnie szeroką popularność mają membrany wodoodporne, odprowadzające  parę wodną gore-tex, czyniące buty zdatnymi podczas opadów oraz cieplejszych dni. Osobom które posiadają znaczny budżet zalecamy profesjonalne buty taktyczne i trekkingowe marek Haix, Lowa, Bates, Belleville, Meindl, Salomon. Zakupione w specjalistycznym sklepie na pewno zyskają atuty doradztwa obsługi sklepu, gwarancji, czy wymiany. Osobom szukającym podobnej jakości w niższej cenie zalecamy poszukiwania w sklepach z demobilem oraz portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych oraz promocji i wyprzedaży. Warto jednak ostrzec, że wówczas możliwość zwrotu, wymiany i gwarancji mogą być utrudnione (popularnym źródłem butów Lowa Elite Desert jest portal olx.pl, butów Haix i innych 2 i 3 gatunku oraz używanych Belleville można szukać na armyworld.pl). Najbardziej budżetowym rozwiązaniem jest zakup butów trekkingowych w popularnych  sportowych sklepach sieciowych. Dla osób, których waga obciążająca stopy nie jest duża, a ich stopy stale rosną wydaje się to być dobrym rozwiązaniem, jednak warto zwrócić uwagę, by buty posiadały membranę. 

Butami lżejszymi, przemakalnymi, lecz szybkoschnącymi, używanymi podczas dobrej, ciepłej aury (lub będącymi butami awaryjnymi oraz na zajęciach w ośrodku) mogą być nawet zwykłe „adidasy” do i za kostkę, buty Palladium czy z wyższej półki taktyczne Adidas GSG9 czy Haix Black Eagle Athletic.

Okulary ochronne to bardzo ważny temat, o którym napisaliśmy osobny poradnik – zalecamy zajrzeć, by zapoznać się z najważniejszymi parametrami ochronników wzroku. 

Kurtka, poncho/pałatka, kombinezon, to również obowiązkowe elementy wyposażenia na obozie. Jest to ubranie ochronne chroniące przed deszczem, każda z wymienionych posiada unikalne atuty oraz pewne ograniczenia:

  • Kurtki – najwyższa półka jakościowa i cenowa to kurtki i spodnie z membraną gore-tex. Są one jednocześnie oddychające oraz chronią przed wiatrem i deszczem. Kurtki najwyższej jakości mogą przestraszyć ceną, lecz nam udawało się znaleźć w pełni funkcjonalne kurtki z demobilu już za kilkanaście-kilkadziesiąt złotych.
   Niższym szczeblem cenowym mogą być kurtki z brezentu/ortalionu /poliestru. Charakteryzują się one niską ceną, lecz również ich trwałość może być niewystarczająca. Z kolei ich atutem może być kompaktowość – mogą mieć niewielkie wymiary oraz wagę (przykład).
  • Poncho/pałatka – to charakterystyczny element odzieży ochronnej. Jest względnie wytrzymała, kompaktowa i tania. Z założenia zajmuje mało miejsca, dobrze chroni, nawet przed ulewnym deszczem, lecz może utrudniać dostęp do kieszeni i ładownic. Kolejnym jej atutem jest możliwość użycia jako improwizowanego zadaszenia lub namiotu. Pałatki często wyposażone są w okute dziurki, które umożliwiają ekspresowe zbudowanie osobistego schronienia przy użyciu linek/sznurków. 

Rękawice taktyczne – rękawice spełniają przede wszystkim  funkcje ochronne dla dłoni, stąd powinny zasłaniać również palce i paznokcie. Powinny być na tyle cienkie by nie przeszkadzały w pracy. Innym parametrem powinien być ich kolor – nie jaskrawy. Najtańszą opcją są rękawice z demobilu lub ochronne z Castoramy  za około 25 zł. Najpewniejszą i sprawdzoną – Mechanix (nasze ulubione to „Easy Fit” bez rzepów), które kosztują od 50 zł. Według nas zakup czegoś droższego, to już ekstrawagancja. 

Preparat na komary i kleszcze – bardzo użyteczne, w lesie o tej porze roku jest dużo kleszczy i komarów.

Śpiwór – należy zabrać ze sobą śpiwór. Letnie noce nie bywają zbyt chłodne – najlepiej wziąć ze sobą coś kompaktowego i lekkiego. Produkty z demobilu często reprezentują dobry stosunek jakości do ceny (np. śpiwory z demobilu Snugpak). Zwykły śpiwór jaki często posiada się w szafie też powinien spełnić wszystkie oczekiwania. 

Plecak – przy okazji omawiania plecaka wspomnijmy również o tym, w co się spakować na obóz. Generalnie nie stanowi to większej różnicy, czy jest to walizka czy plecak. Ta część bagażu będzie mogła być przechowywana na stałe w miejscu zakwaterowania. Ważniejszym elementem jest plecak około 15-30 litrowy, używany na zajęciach na obozie airsoftowym. Najlepiej gdyby był w kolorze maskującym np. oliwkowym. Zwykły plecak można wyposażyć w tani pokrowiec.

Przydatne wyposażenie

Warto zabrać ze sobą:

  • karimatę – nie jest to element bardzo potrzebny, podnosi jedynie komfort nielicznych noclegów w terenie;
  • duże ilości dobrej jakości skarpet i koszulek w stonowanych kolorach, bielizna termoaktywna – znów w poszukiwaniach polecamy udać się do demobilu i tanich marketów z artykułami sportowymi (również bluzy combat shirt bardzo poprawiają komfort działania, takie koszulki z demobilu można zakupić od kilku złotych);
  • czołówkę z czerwonym światłem oraz latarkę taktyczną – na obozie można wyróżnić oświetlenie użytkowe i taktyczne. Użytkowe, to takie jakie używa się poza „walką” np. podczas czytania mapy. Tutaj najlepsze są latarki czołowe z osobnym włącznikiem czerwonym, taką latarkę można zaimprowizować oklejając ją czerwoną taśmą. Latarki taktyczne to oświetlenie używane podczas „walki”. Ich atutem powinna być możliwość używania bez odrywania rąk od repliki, zamontowana na montażu na lufie lub szynach montażowych. Takie montaże można zakupić w większości sklepów militarnych a ich średnice dopasować oklejając latarkę taśmą izolacyjną. Światło takich latarek powinno być jak najmocniejsze; 
  • krem z filtrem UV; 
  • igłę i nici; 

Oprócz tego warto zabrać bezcenne, a tanie pozycje: taśmę izolacyjną, trytytki (opaski zaciskowe), taśmę naprawczą, marker piszący po wszystkich powierzchniach i ołówek. 

Drugą stroną medalu są rzeczy w które nie należy inwestować oraz zabierać – oczywiście według naszej opinii. Warto przeanalizować co organizator zapewnia wszystkim uczestnikom: 

  • Wysokiej jakości mundury w kolorze olive (spodnie, bluza, kapelusz). Zakup nowego munduru nie będzie konieczny. Jeśli uczestnik posiada jakieś umundurowanie może je wziąć na zmianę, do lepszego przystosowania do warunków lub do wzbogacenia swojej stylizacji LARP.
  • Hełm (repliki MICH 2000 lub OPS CORE). Zakup nowego kasku specjalnie na okazję wyjazdu nie będzie więc koniecznością. 
  • Kamizelki taktyczne typu LBV, FLC, ALICE oraz ghillie suits. Zakup taniego chińskiego wyposażenia często jest uznawane przez użytkownika za pomyłkę. Głównie przez niską trwałość takiego wyposażenia, oraz nieprecyzyjne wykonanie zmniejszające wszelką ergonomię.  
  • Wyposażenie specjalistyczne i drużynowe – większość koniecznego, specjalistycznego wyposażenia jest na stanie w obozie. 
  • Atestowane ochronniki słuchu oraz siatkowe maski na twarz (typu stalker). Maski siatkowe są dość tanie – można więc zabrać swoją, dodatkową, na przykład z klipsami do hełmu. 

Ponadto prosimy o zabranie butelek wielorazowego użytku na wodę oraz nie zabieranie napoi w plastikowych opakowaniach; na zajęcia nosimy zbiorniki z wodą, bidony można napełniać w wodociągach ośrodka – woda jest zbadana przez Sanepid i zapewniamy, że jest smaczniejsza, niż woda z wodociągów miejskich. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Nie musisz wpisywać żadnych danych.